sobota, 8 maja 2010

Rafaello na biszkopcie

Nie było mnie trochę, a tu tyle nowych smakowitości...:) Już wczoraj zaraz po powrocie miałam zrobić wpis, jednak byłam zbyt zmęczona na jakikolwiek wysiłek. Poniżej kilka fotek z Beskidu Niskiego, w którego okolicach miałam okazję ostatnio przebywać;)
Przepis na takie Rafaello szukałam od dawna, aż wreszcie doczekałam się. Ciasto kosztowałam u Mojego Połówka, tak mi zasmakowało, że postanowiłam je zrobić. Zajadaliśmy się nim w ubiegłą majóweczkę. Należy do tych kremiastych, które Mój Połówek wprost uwielbia, zresztą ja też:))
Moje modyfikacje polegały na zamianie połowy ilości śmietany na śnieżkę ubitą na mleku, którą udekorowałam wierzch Rafaello.
W tle prezentują się Cycki Murzynki. Wykonanie niebawem;)

Przepis Madzi

Rafaello na biszkopcie

Składniki:

Masa:
  • 1 litr śmietanki kremówki 30% (0,5 l schłodzić na 12 godzin wcześniej) - można połowę zastąpić 1 śnieżką ubitą na 200 ml zimnego mleka
  • 2 białe czekolady (2x100g)
  • 100 g wiórek kokosowych
  • 1 cukier waniliowy
  • 3 łyżeczki żelatyny rozpuszczone w niewielkiej ilości wody (mniej niż 1/4
  • szklanki)

Ściąć ostrożnie wierzchnią część biszkopta (ok. 1/3 całości). Następnie drobno pokruszyć. Spód zostawić.
Pół litra śmietanki i czekolady podgrzać na małym ogniu do wrzenia. Zdjąć z ognia i dodać wiórki (1 szklankę). Dobrze ostudzić.
Do zimnej masy dodać pokruszony biszkopt. Należy dać tyle, aby  masa nie zrobiła się za sucha. Zmiksować, po czym wyłożyć na spód biszkoptowy. Odstawić do lodówki.
Pozostałe pół litra śmietanki ubić na sztywno (Można użyć śnieżki ubitej na  200 ml mleka). Dodać cukier waniliowy, ubijać aż do rozpuszczenia cukru a następnie dodać rozpuszczoną ostudzoną żelatynę. Wyłożyć bitą śmietanę na masę.
Wierzch posypać wiórkami kokosowymi.

Smacznego! :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy pozostawiony wpis :)

Zobacz także

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...