Strony

23/05/2016

Ryba pieczona w soli


Ryba pieczona w soli

Jeśli jeszcze nie piekliście ryby w soli, koniecznie to nadróbcie i spróbujcie. Przepis jest naprawdę prosty i nie wymagający dużego wysiłku. Przygotowanie solnej masy i ryby zajmie Wam co najwyżej 5 minut, a potem tylko pozostanie czekanie na upieczenie całości. Jeśli zastosujecie się do zaleceń w przepisie to nie ma obaw, że ryba wyjdzie za słona - będzie idealnie doprawiona i bardzo smaczna :)


Ryba pieczona w soli

Ryba pieczona w soli

Ryba pieczona w soli

Inspiracja

Ryba pieczona w soli

Składniki:

  • 2 wypatroszone ryby (np. dorsze, dorady) o wadze około 450 - 500 g
  • cytryna
  • zioła (koperek, cząber, zioła prowansalskie)
  • świeżo młotkowany pieprz

Masa solna:

  • 1,5 kg miałkiej soli drobnoziarnistej (zwykła sól kuchenna)
  • 3 białka

1. Wypatroszone i umyte dorsze dokładnie osuszam ręcznikiem papierowym. Środek ryby oprószam ziołami i pieprzem, wkładam po dwa plastry cytryny. Nie solę dorszów, gdyż zaraz obłożę je masą solną.

2. Masa solna: Sól wsypuję do miski, dodaję białka i mieszam całość do powstania masy podobnej do mokrego śniegu.

3. Blachę wykładam papierem do pieczenia. Następnie na papier wykładam mniejszą połowę masy, tworzę jakby podstawę dla ryby, kładę rybę i oblepiam resztą masy. Każda ryba powinna być osobno oblepiona solną masą. 

4. Ryby wstawiam do nagrzanego do 200*C piekarnika na najniższy poziom i piekę przez 50 minut aż masa solna się zrumieni i lekko popęka.

5. Po upieczeniu wyjmuję blachę z pieca, ostrożnie zdejmuję solną skorupkę, aby nie uszkodzić ryby i za pomocą ręcznika papierowego zdejmuję resztę soli z dorszy - jest to bardzo ważne, aby ryba nie była zbyt słona w jedzeniu.

Smacznego! :)

1 komentarz:

*cieszę się, że Cię tu widzę :)
*komentarze są moderowane ze względu na spam
*obraźliwe komentarze będą usuwane