Makowiec to tradycyjne, bożonarodzeniowe ciasto, które pojawia się w Święta w większości polskich domów. Przepisów na makowca jest wiele, ale u nas korzystamy ze starej, sprawdzonej receptury Babci Zosi. Masa makowa jest przygotowywana z maku, a nie z gotowej masy makowej z puszki. Kolejny tajnik to obecność prażonych jabłek w masie, które nadają wyjątkowej soczystości i sprawiają, że ciasto nie jest suche i zapychające. Obowiązkowym składnikiem są również białka, które świetnie napowietrzają całość. Do maku dodajemy ulubione bakalie. Najczęściej są to rodzynki oraz orzechy, ale można dodać także inne suszone owoce tj. żurawinę, śliwki, daktyle, skórkę pomarańczową, a także migdały. W oryginalnym przepisie, mojej babci, zamiast wierzchu z kruchego ciasta jest polewa czekoladowa posypana kokosem. Z racji tego, że lubię eksperymentować to u mnie jest inaczej, ale zapewniam Was, że równie pysznie :)
Przepis rodzinny
Makowiec na kruchym cieście
[blacha o wymiarach 25 cm na 35 cm]
Kruche ciasto:
- 3 szklanki mąki pszennej
- 100 g cukru pudru
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 5 żółtek
- 250 g masła
Masa makowa:
- 600 g zmielonego maku (kupuję mielony, a jeśli macie niemielony to należy go dwukrotnie przepuścić przez maszynkę)
- 2,5 szklanki mleka
- 1 i 1/3 szklanki cukru
- 2 szklanki prażonych jabłek ze słoika
- 4 płaskie łyżki kaszy manny
- 2 garście rodzynek
- kilka kropel aromatu migdałowego
- 5 białek
- szczypta soli
Dekoracja:
- lukier z cukru pudru i soku z cytryny
- skórka pomarańczowa
1. Mąkę przesiewam z proszkiem do pieczenia i cukrem pudrem do miski. Dodaję żółtka i pokrojone w małą kostkę masło. Całość szybko zagniatam na jednolite ciasto.
2. Ciasto dzielę na dwie równe części. Jedną część wkładam do lodówki, a drugą chowam do zamrażarki na 1 - 2 godziny.
3. Schłodzone w lodówce ciasto wałkuję na podsypanym mąką blacie. Następnie wykładam nim dno blachy wyłożonej papierem do pieczenia. Nakłuwam widelcem i wstawiam do piekarnika nagrzanego do 180*C. Piekę 12 minut do lekkiego zrumienienia. Wyjmuję z pieca i odstawiam do ostudzenia.
4. W garnku gotuję mleko cukrem. Do gotującego się mleka wsypuję zmielony mak. Zdejmuję garnek z ognia, dodaję rodzynki, prażone jabłka, kaszę mannę i kilka kropel aromatu migdałowego. Dokładnie mieszam i odstawiam do całkowitego wystudzenia.
5. Z białek i szczypty soli ubijam sztywną pianę. Następnie dodaję ją do maku i delikatnie mieszam.
6. Makową masę wykładam na ostudzony, podpieczony spód. Powierzchnię wyrównuję łyżką. A na wierzch ścieram zamrożone ciasto na dużych oczkach tarki. Ciasto wstawiam do piekarnika nagrzanego do 175*C i piekę około 1 godziny.
7. Po upieczeniu wyjmuję ciasto z pieca i pozostawiam w blaszce do całkowitego ostudzenia. Zimne ciasto dekoruję lukrem sporządzonym z cukru pudru i soku z cytryny. Posypuję skórką z pomarańczy.
Smacznego! :)
Jak zrobić lukier do tego ciasta?
OdpowiedzUsuńCukier puder wsypuję do miseczki, dodaję sok z cytryny i mieszam do otrzymania lukru
Usuńdodaję tyle soku z cytryny aby otrzymać płynno-gęsty lukier
UsuńDziękuję :)
UsuńJeśli chciałabym zrobić z polewą? Na dno daje połowę ciasta krucho czy całą porcje? Po upieczeniu zalewam polewą czekoladową i sypie wiorkami?
OdpowiedzUsuńNa dno połowę porcji ciasta podanego w przepisie (tylko na dół)
UsuńDokładnie tak, upieczone, ostudzone ciasto polewamy czekoladową polewą i dowolnie ozdabiamy
Wziąłem przepis, ale i tak nie wiemwiem jak długo gotować mak w mleku
OdpowiedzUsuń𝕀𝕝𝕖 𝕔𝕫𝕒𝕤𝕦 𝕘𝕠𝕥𝕠𝕨𝕒ć 𝕞ą𝕜?
OdpowiedzUsuń