06/08/2017

Ogórki kiszone


Ogórki kiszone

Klasyczne kiszone ogórki, które obowiązkowo muszą się znaleźć z każdej spiżarni. Idealny dodatek do kanapek, sałatek czy jako baza ogórkowej zupy. Ich przygotowanie jest banalnie proste, a smak o wiele lepszy od sklepowych. Dlatego zachęcam was do zrobienia choć kilku słoiczków tych pysznych ogórków :)


Ogórki kiszone

Przepis rodzinny

Ogórki kiszone

Składniki:
 • ogórki gruntowe
Zalewa na 1 litrowy słoik:
 • pół litra wody
 • czubata łyżka soli kamiennej
Dodatkowo:
 • baldachimy kopru razem z łodygami (po 2 - 3 na słoik)
 • korzeń chrzanu (po 2 cienkie słupki na słoik)
 • czosnek (po 1 ząbku na słoik)
 • liście winogronu, dębu lub czarnej porzeczki (po 2 na słoik)1. Ząbki czosnku obieram i przekrawam na pół. Oczyszczony korzeń chrzanu obieram i przekrawam na podłużne, cienkie i długie słupki.

2. Do suchych i wyparzonych słoików wkładam po 2 - 3 gałązki kopru (łodygi razem z baldachimami), po 2 słupki chrzanu, ząbek czosnku i 2 liście (winogronu, dębu lub czarnej porzeczki) oraz umyte i osuszone ogórki. Układam je pionowo, ściśle.

3. W garnku gotuję wodę z solą. Kiedy zalewa się zagotuje, a sól rozpuści, wlewam ją do napełnionych słoików do zakrycia. Następnie zakręcam szczelnie słoiki i odwracam do góry dnem. Pozostawiam do ostudzenia. Zimne słoiki przenoszę do ciemnego i chłodnego miejsca.


Smacznego! :)

5 komentarzy:

 1. Pyszne, kruchutkie ogóreczki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Super wyszły te ogóreczki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Łyżka soli czubata może mieścić,mniejszą lub większą pojemność soli, dlatego stosuję wagowo sól do wszystkich przetworów, w przypadku ogórków kiszonych -35 g na litr wody, dla mnie te proporcje są idealne.

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam czy musi być kamienna sól czy jodowana tez wystarczy?

  OdpowiedzUsuń

*cieszę się, że Cię tu widzę :)
*komentarze są moderowane ze względu na spam
*obraźliwe komentarze będą usuwane