29/10/2013

Kampania październikowa ExSmokers

To już ostatni wpis dotyczący kampanii ExSmokers, stanowiący podsumowanie wszystkich poprzednich postów. Na blogu pojawiły się łącznie trzy notki na temat kampanii antynikotynowej:

Dla przypomnienia, kampania "Eks-palacze. Nic ich nie zatrzyma" jest hołdem dla osiągnięć byłych palaczy w całej Europie. Zainicjowana przez Komisję Europejską kampania zapewnia bezpłatną pomoc dzięki internetowemu narzędziu iCoach, które zostało opracowane w oparciu o zaawansowane badania naukowe i doświadczenie psychologów klinicznych oraz specjalistów ds. komunikacji.
Celem kampanii ExSmokers jest uświadomienie społeczeństwu
korzyści z rzucenia palenia, zarówno tych zdrowotnych jak i ekonomicznych, a także zachęcenie palaczy do definitywnego zerwania z nałogiem. 

Nikotyna zawarta w dymie papierosowym jest silnie uzależniającą substancją. Mechanizm działania uzależnienia jest następujący:
• od momentu zapalenia papierosa, nikotyna zawarta w dymie dociera do mózgu w ciągu zaledwie 10 sekund;
• w mózgu nikotyna pobudza wydzielanie substancji chemicznych odpowiedzialnych za:
o doznawanie przyjemności związanej z paleniem
o pobudzenie aktywności organizmu przejawiające się lepszą koncentracją uwagi i pamięcią
o mniejszy apetyt i rozdrażnienie;
• przyjemne odczucia powodują, że palacz kontynuuje palenie w rezultacie uzależniając się od nikotyny;
• w przypadku regularnego palenia organizm przyzwyczaja się do działania nikotyny, obecność jej w mózgu staje się niezbędna, ponieważ tylko wtedy palacz potrafi normalnie funkcjonować;
• bez regularnej dawki nikotyny w postaci np. papierosów, uzależniony palacz nie odczuwa już przyjemności, ale doznaje przykrych objawów abstynencji (czyli objawów występujących po odstawieniu nikotyny), takich jak: rozdrażnienie, niepokój i trudności w koncentracji;
• nieprzyjemne objawy powodują, że uzależniony sięga po następnego papierosa, aby ich uniknąć lub złagodzić je.


Należy pamiętać, że nałogowe palenie papierosów nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie. Jak wykazują badania palacze żyją o ok. 14 lat krócej niż osoby niepalące. Natomiast korzyści z rzucenia palenia są nieograniczone. Pisałam o nich w poprzednich postach, więc nie będę się tutaj powtarzać, ale warto o nich pamiętać. Najistotniejsze jest to, aby w walce z nałogiem mieć wsparcie w bliskich i zachować silną wolę oraz wytrwałość.
W Polsce codziennie pali 1/3 mężczyzn i co piąta kobieta, co stanowi 27% tj. 8,7 mln Polaków. Okazjonalnie pali ok. pół miliona osób, czyli 3,3%. Łącznie daje to 30,3% dorosłych Polaków. Miesięcznie palacz wydaje na papierosy ok. 208 zł.
Co ciekawe ponad połowa palaczy chciałaby rzucić palenie. Ok. 10 mln Polaków pali regularnie 15 - 20 sztuk papierosów dziennie, z czego 5 mln osób pali dłużej niż 20 lat. Każdego roku 100 tysięcy zgonów w Polsce ma bezpośredni związek z negatywnymi skutkami palenia tytoniu, przy czym 60 % dotyczy osób w wieku 35 - 69 lat. Rocznie statystyczny palacz wypala 3000-3600 sztuk papierosów. W sumie Polacy wypalają 4,5 miliarda opakowań rocznie za 16 miliardów zł.
Od 15 listopada 2010 roku w wielu miejscach publicznych w Polsce obowiązuje zakaz palenia. Obejmuje on m.in. lokale gastronomiczno-rozrywkowe, miejsca pracy, szpitale, teren uczelni, miejsca przeznaczone do zabaw dzieci, przystanki komunikacji publicznej, pomieszczenia obiektów sportowych oraz inne pomieszczenia użytku publicznego. Zakaz palenia nie obejmuje e-papierosów, czyli "papierosów elektronicznych", których składnikiem jest glikol propylenowy lub gliceryna, susstancje aromatyczne i nikotyna w czystej postaci.

Osoby, które chcą
rzucić palenie, a nie wiedzą jak się za to zabrać, zapraszam do odwiedzenia strony ExSmokers, gdzie znajdą przydatne informacje i porady pomagające w walce z tytoniowym nałogiem.

2 komentarze:

  1. chwali sie takie posty! :) nie dla tego smrodu!

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja nie palę od 03.03.2013 i jestem z tego bardzo dumna;) Wprawdzie miałam 2 trzy letnie przerwy w paleniu u zawsze do nałogu wracałam ale mam nadzieję że teraz będzie inaczej;)pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

*cieszę się, że Cię tu widzę :)
*komentarze są moderowane ze względu na spam
*obraźliwe komentarze będą usuwane