17/12/2014

Cukier waniliowyCukier waniliowy


Cukier waniliowy to składnik wielu deserów, ciast i  innych słodkości. Przyrządzany jest z cukru buraczanego łączonego z laskami wanilii. Poza Europą jest kosztowny i trudny do nabycia. Jednak jest bardzo prosty do sporządzenia. Wystarczy wymieszać cukier (najlepiej drobnoziarnisty) z ziarenkami wyskrobanymi z laski wanilii i pozostawić w szczelnie zamkniętym naczyniu na kilkanaście dni. Z kolei cukier wanilinowy, dostępny na sklepowych półkach,   to mieszanka cukru i waniliny (sztucznego aromatu wanilii).
Niewątpliwie cukier z prawdziwą wanilią jest o wiele lepszy niż ten aromatyzowany waniliną. Dlatego zachęcam Was bardzo serdecznie do przyrządzenia domowego cukru pachnącego wanilią :)


Cukier waniliowy


Cukier waniliowy


Cukier waniliowy


Składniki:

 • 2 szklanki drobnego cukru
 • 2 laski wanilii
Dodatkowo:
 • ok. litrowy słoik z zakrętkąCukier wsypuję do suchego słoika, Laskę wanilii przekrawam wzdłuż na połowę,  wyskrobuję nożem nasionka, które dodaję do cukru. Całość dokładnie mieszam. Laskę wanilii kroję na kilka części i dodaję do cukru. Słoik szczelnie zakręcam i wstrząsam kilka razy. Przechowuję w szafce kuchennej. Cukier waniliowy jest gotowy po około 7 - 10 dniach od przygotowania.


Smacznego!  :)


Cukier waniliowy

3 komentarze:

 1. Super... Właśnie zrobiłam

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetnie, że zwróciłaś uwagę na różnicę pomiędzy cukrem waniliowym, a wanili(n)owym. Ja także o tym pisałam- i okazało się, że spora część osób biegła sprawdzić, czy ma w domu prawdziwy cukier waniliowy. Co do waniliny... Hmmm. Aktualnie bardzo często produkuje się ją z... ropy... ciekawe, prawda?

  OdpowiedzUsuń
 3. Też robię i polecam, choć na początku trzeba się przyzwyczaić, że naturalny nie pachnie tak jak sztuczny ;o)

  OdpowiedzUsuń

*cieszę się, że Cię tu widzę :)
*komentarze są moderowane ze względu na spam
*obraźliwe komentarze będą usuwane