czwartek, 5 stycznia 2012

Smażona skórka pomarańczowa w syropie


Smażona skórka pomarańczowa w syropie

W tamtym roku robiłam kandyzowaną skórkę pomarańczową z przepisu Dorotki z Moich Wypieków, a w tym pokusiłam się o przygotowanie nieco innej wersji. Smażona skórka pomarańczowa stanowi doskonały dodatek do wszelakich ciast i deserów. Jest niezwykle dekoracyjna, przezroczysta i bardzo smaczna :)

Smażona skórka pomarańczowa w syropie



Źródło: Strona Art kulinaria

Smażona skórka pomarańczowa w syropie

Składniki:
  • pomarańcze
  • cukier
  • woda
  • sok z cytryny


Pomarańcze myjemy bardzo dokładnie. Każdą lekko nacinamy nożykiem tak, aby potem łatwo owoce obrać, zachowując skórki w równych kształtach. Pomarańcze obieramy, skórki wkładamy do naczynia i zalewamy zimną wodą. Moczymy skórki 2-3 dni, każdego dnia zmieniając wodę 2 do 3 razy. Przy każdej zmianie wody łatwo wyczujemy w niej smak goryczki.
Po upłynięciu czasu moczenia wkładamy skórki do rondelka i zalewamy czystą wodą. Zagotowujemy, a następnie gotujemy ok. 10 minut. Następnie wodę odlewamy, a skórki studzimy.
Kiedy ostygną przystępujemy do wycięcia albedo. Najlepiej posłużyć się przy tym nożem do ryb. Czynność powtarzamy do czasu, aż biała część skórki pomarańczowej zostanie całkiem usunięta.
Oczyszczoną z albedo skórkę kroimy wedle potrzeby: na kosteczkę, w paseczki lub julienne.
Tak przygotowaną, oczyszczoną z albedo i pokrojoną skórkę pomarańczową możemy smażyć w cukrze. Stosujemy następujące proporcje:
100 g skórek - 300 g cukru - 125 ml wody
Do rondelka wsypujemy cukier, dodajemy wodę i doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy do momentu, kiedy powstanie syrop. Do syropu wrzucamy skórki pomarańczowe i gotujemy na małym ogniu 5 do 10 minut. Mieszamy cały czas kontrolując, aby skórki zostały dokładnie nasączone syropem. Odstawiamy do wystudzenia do następnego dnia.
Na drugi dzień skórkę zagotowujemy - powinna być już teraz prawie przezroczysta. Dodajemy 1 łyżkę soku z cytryny i gotujemy jeszcze przez chwilę. Taką skórką napełniamy słoiczki. Przechowujemy w lodówce do dwóch miesięcy. Słoiczki można również pasteryzować, wtedy czas przechowywania wydłuży się.
Smacznego! :)    

7 komentarzy:

*cieszę się, że Cię tu widzę :)
*komentarze są moderowane ze względu na spam
*obraźliwe komentarze będą usuwane