25/08/2010

Paprykarz szczeciński i jego krótka historia;)


Jak podaje Wikipedia... Paprykarz szczeciński to sprzedawane w puszkach konserwowych zmielone mięso rybie (zwykle stanowi 40% paprykarza) z ryżem, cebulą, koncentratem pomidorowym, w oleju roślinnym, z dodatkiem różnych przypraw i soli.
Paprykarz szczeciński został opracowany w połowie lat 60. przez pracowników laboratorium PPUDiR Gryf ze Szczecina na zlecenie szefa produkcji Wojciecha Jakackiego. Paprykarz szczeciński był wynikiem pomysłu racjonalizatorskiego na zagospodarowanie odpadów po wykrawaniu kostki rybnej z zamrożonych bloków rybnych. Pierwowzorem paprykarza szczecińskiego była afrykańska potrawa czop-czop, którą na początku lat 60. skosztowali i zachwycili się jej smakiem technolodzy z polskich statków-chłodni podczas pobytu w portach u wybrzeży Afryki Zachodniej.
Obecnie (od poczatku lat 90) paprykarz szczeciński nie jest produkowany w Szczecinie. Ponieważ nazwa "paprykarz szczeciński" nie była zastrzeżona, podobne wyroby rybne pod tą nazwą produkuje wiele różnych firm na terenie kraju. Pod koniec lipca 2010 marszałek województwa zachodniopomorskiego zwrócił się do Ministerstwa Rolnictwa o wpisanie Paprykarza Szczecińskiego na Listę Produktów Tradycyjnych i tym samym wynikła szansa na zakończenie długiej batalii o odzyskanie przez Szczecin praw do kultowej puszki. Obecnie procedura jest w toku.

Jak widzicie, Paprykarza nie wymyślono wczoraj, ale już kilkadziesiąt lat temu! Najlepsze, że samemu w domu można przemienić się w kuchennego laboranta, odtwarzając smak tegoż specjału;)
Z podanej ilości składników wychodzi naprawdę spora porcja, więc radzę robić z połowy, albo przygotować pastę z całości, a następnie przechowywać w słoiku w lodówce.

Źródło: p. Irenka i p. Andrzej z blogu Grumko

 Paprykarz szczeciński

Składniki:
  • 1 duża makrela wędzona
  • 100 g ryżu długoziarnistego
  • 1 cebula
  • 3 łyżki oliwy z oliwek
  • 200 g przecieru pomidorowego
  • sól
  • pieprz
  • jak ktoś lubi bardziej ostro to również chilli


Ryż gotować ok. 15 minut w osolonym wrzątku. Makrelę obrać i pozbawić ości. Ostudzony ryż dodać do makreli.
W tym czasie rozgrzać patelnię, dodać łyżkę oliwy, gdy olej się rozgrzeje dodać cebulę, smażyć, aż cebula się zeszkli i dodać przecier pomidorowy. Doprawić solą, pieprzem i chilli (oczywiście jak ktoś lubi na ostro). Dodać ok. 2 łyżek oliwy.
Paprykarz można przełożyć do słoików, wlać łyżkę oliwy, zakręcić i przechowywać w lodówce przez 2 tygodnie.

Smacznego! :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

*cieszę się, że Cię tu widzę :)
*komentarze są moderowane ze względu na spam
*obraźliwe komentarze będą usuwane