sobota, 26 listopada 2011

Wiórki kokosowe


Wiórki kokosowe domowej produkcji

Rozłupanie orzecha kokosowego nie jest wcale takie proste jak by wydawać się mogło;) W internecie jest mnóstwo sposobów jak otworzyć kokosa, poniżej podam najprostszy i najlepszy sposób jaki znalazłam i przy którym nie wypłynie mleko z środka orzecha kokosowego :)

Wiórki kokosowe domowej produkcji
 Wiórki kokosowe domowej produkcji
Wiórki kokosowe domowej produkcji

Domowe wiórki kokosowe
 
Rozłupanie orzecha kokosowego nie jest wcale takie proste jak by wydawać się mogło.
Przy zakupie kokosa najpierw sprawdzam. Przy potrząsaniu orzechem z jego wnętrza powinien się wydobywać charakterystyczny odgłos chlupania, co oznacza, że we wnętrzu kokosa jest mleko, czyli orzech nie jest przejrzały - w miarę dojrzewania kokosa ilość bielma (mleka kokosowego) zmniejsza się. Oczka orzecha powinny być zasklepione i nie powinno z nich nic wyciekać. Jeśli kokos będzie naruszony lub pęknięty to może być w środku spleśniały.

Najpierw ze środka wydobywam mleko, ale po kolei. W górnej części orzecha znajdują się blisko siebie trzy dołki (oczka), ustawione w trójkąt. Przez dwie z trzech dziurek wwiercam się korkociągiem lub śrubokrętem (lub ostrym nożem) i z kokosa wylewam do szklanki lub miseczki sok. Uważam przy tej czynności na ubranie, gdyż plamy z soku kokosowego ciężko wywabić.

Następnie orzech rozbijam. Jest na to kilka sposobów, ja wybrałam poniższy. Kokos uderzam wzdłuż średnicy orzecha, obracając go i trafiając ciągle w te same miejsca. Miąższ kokosa ścieram na tarce na dużych oczkach lub miksuję w blenderze. Miąższ kokosa można zamrozić lub przechowywać w lodówce przez 2-3 dni. Skorupa orzecha może być wykorzystana jako miseczka do potraw.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

*cieszę się, że Cię tu widzę :)
*komentarze są moderowane ze względu na spam
*obraźliwe komentarze będą usuwane