piątek, 15 września 2023

Szybkie ciasto z malinami i białą czekoladą

 Szybkie ciasto z malinami i białą czekoladą


Sezon na maliny w pełni. Krzaczki u moich rodziców obrodziły w tym roku bardzo. Dlatego korzystamy w dobrodziejstwa natury i przerabiamy te małe, pyszne owoce na różne sposoby. Dzisiaj podzielę się z Wami przepisem na super łatwe i szybkie ciasto z malinami i białą czekoladą. Pierwotnie w zamyśle miały być muffinki, ale że skończyły się papierowe papilotki to postanowiłam upiec ciasto. Powiem Wam jedno, ciasto pachnie i smakuje fenomenalnie! Nie sposób poprzestać na jednym kawałku. Jedynie co zmienię następnym razem to grubiej posiekam czekoladę, bo dość drobno posiekałam tutaj i była mało wyczuwalna. Poza tym nie mam uwag, smak nieziemski! Jeśli lubicie połączenie malin i białej czekolady to ta propozycja z pewnością Was zachwyci i poprawi samopoczucie. To co zapisujecie przepis, robicie zakupy i zabieracie się do pieczenia? :)

Szybkie ciasto z malinami i białą czekoladą


Ciasto z malinami i białą czekoladą

Do ciasta możesz użyć świeżych lub mrożonych malin. Jeśli używasz mrożonych to pamiętaj, że nie wolno ich rozmrażać. Do ciasta wrzucamy zamrożone maliny. Jeśli natomiast zdecydujesz się na użycie świeżych malin, dokładnie je przejrzyj, sprawdź czy nie ma na nich pleśni itp. Dokładnie opłucz pod zimną, bieżącą wodą i pozostaw na osuszenia na ręczniku papierowym. Do ciasta wrzuć wcześniej umyte i osuszone maliny.

Łączenie malin z masą. Są dwie szkoły, albo wrzucasz owoce do miski z ciastem i delikatnie mieszasz. Albo tak jak ja to zrobiłam, do formy wykładasz połowę masy, przykrywasz częścią malin i ponownie wykładasz ciasto i maliny. Dzięki tej drugiej metodzie masz pewność, że ciasto nie zabarwi się od soku puszczanego przez maliny. Będzie ładniej, bardziej apetycznie wyglądało. Taki sposób na mieszanie owoców z ciastem wykorzystuję w przypadku miękkich, soczystych owoców tj. jak jagody i właśnie maliny.

Czas pieczenia ciasta. W zależności od tego jak piecze nasz piekarnik, a każdy inaczej, czas pieczenia może być różny. Dlatego ja zawsze sprawdzam długim, drewnianym patyczkiem (takim do robienia szaszłyków) czy ciasto jest upieczone. Jeśli po wbiciu coś zostaje na patyczku, mokre ciasto to jest znak, że trzeba dłużej piec. Wtedy zwiększam czas o kolejne 15 minut. Po tym czasie ponownie sprawdzam patyczkiem czy ciasto jest już upieczone. Patyczek powinien być suchy po wyjęciu, no chyba że trafisz na owoc to wtedy będzie mokry :) W każdym razie patyczek nie może być oblepiony mokrym, lepkim ciastem.

Szklanka ma u mnie standardową pojemność 250 ml

Przed pieczeniem wyjmij wszystkie potrzebne produkty z lodówki, aby zdążyły się ocieplić do temperatury otoczenia.

Przygotowanie lukru. Do małej miseczki wsypuję cukier puder, tak kilka łyżek. Wlewam po trochu gorącej wody z czajnika i mieszam do powstania lukru. Zamiast wody możesz użyć soku wyciśniętego z cytryny. Moja córka jest alergikiem i cytryna ją uczula, stąd u mnie woda. Powstałym lukrem udekoruj ostudzone ciasto wedle uznania. Możesz do tego użyć łyżeczki lub widelca.


Szybkie ciasto z malinami i białą czekoladą

Szybkie ciasto z malinami i białą czekoladą

Przepis własny

Szybkie ciasto z malinami i białą czekoladą

[forma keksowa o wymiarach 10 cm na 30 cm]

Składniki:

  • 4 jajka rozmiar L
  • 1 szklanka cukru
  • 3/4 szklanki oleju rzepakowego
  • 2 szklanki mąki pszennej typ 450 
  • 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
Dodatkowo:
  • 50 g białej czekolady
  • 400 g malin (świeże lub mrożone) 
  • lukier z cukru pudru i gorącej wody do dekoracji wierzchu



Ciasto z malinami i białą czekoladą przepis

1. Jajka miksuję z cukrem na białą, puszystą masę. Następnie wlewam olej, miksuję. Wsypuję przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia i całość dokładnie mieszam. 

2. Białą czekoladę siekam nożem na mniejsze kawałki. Do ciasta wrzucam posiekaną białą czekoladę i dokładnie mieszam wszystko łyżką.

3. Formę keksową o wymiarach 30 cm na 10 cm smaruję masłem, wykładam papierem do pieczenia. 

4. Do przygotowanej formy wykładam połowę masy, wyrównuję powierzchnię łyżką. Następnie wykładam połowę wcześniej umytych i osuszonych malin. Przykrywam pozostałym ciastem i znów wykładam maliny.

5. Wypełnioną formę wkładam do nagrzanego do 180*C (grzanie góra-dół) piekarnika i piekę 50 - 60 minut do tzw. suchego patyczka.

6. Po upieczeniu i ostudzeniu dekoruję ciasto lukrem sporządzonym z cukru pudru i gorącej wody. 


Smacznego! :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

*cieszę się, że Cię tu widzę :)
*komentarze są moderowane ze względu na spam
*obraźliwe komentarze będą usuwane