21/09/2011

Małdrzyki krakowskie i relacja z wycieczki w Krakowie
Małdrzyki krakowskie i relacja z wycieczki w Krakowie

Małdrzyki krakowskie to bardzo znane placuszki w Małopolsce. Smakowite, delikatne, o smaku sernika, najlepsze posypane cukrem pudrem z dodatkiem świeżych malinek :)
A dzisiaj obiecany wpis z relacją z wycieczki z Krakowa :)

 Małdrzyki krakowskie i relacja z wycieczki w Krakowie

Małdrzyki krakowskie i relacja z wycieczki w Krakowie

Źródło: Blog ArtKulinaria

Małdrzyki krakowskie

Składniki:
 • 500 g twarogu
 • 1 całe jajko
 • 1 żółtko
 • 1 łyżka stopionego masła
 • 1 łyżeczka cukru waniliowego
 • 3 łyżki mąki pszennej
Dodatkowo:
 • klarowane masło lub olej do smażenia
 • cukier puder do posypania
 • maliny

Do miski wkładam twaróg półtłusty, jedno całe jajko, jedno żółtko, stopione masło i cukier waniliowy. Następnie miksuję całość na gładką i pulchną masę  (miksowałam za pomocą blendera). Dodaję mąkę pszenną i dokładnie mieszam. Tłuszcz (masło lub olej) rozgrzewam na patelni, przy pomocy dużej łyżki kładę porcje ciasta na patelnię. Smażę małdrzyki do zrumienienia z obu stron. Placuszki podaję posypane cukrem pudrem ze świeżymi owocami np. malinkami. Równie smaczne są z dżemem truskawkowym lub bitą śmietaną.

Smacznego! :) 

Małdrzyki krakowskie i relacja z wycieczki w Krakowie
Z samego rana pojechaliśmy na zamek w Ogrodzieńcu, potem na Pieskową Skałę i do Ojcowa. Popołudniu udaliśmy się z Ojcowa w stronę Krakowa. Zakwaterowaliśmy się, po czym wyruszyliśmy na Rynek Główny. Zjedliśmy tam, a potem spacerowaliśmy wzdłuż uliczek i podziwialiśmy Kraków nocą. 
Małdrzyki krakowskie i relacja z wycieczki w Krakowie
Następnego dnia, z samego rana udaliśmy się na mszę św. do Sanktuarium w Łagiewnikach. Weszliśmy na wieżę widokową i obejrzeliśmy Kraków 'z góry'. 
Małdrzyki krakowskie i relacja z wycieczki w KrakowieNastępnie wyruszyliśmy na Wawel, gdzie odwiedziliśmy Smoka Wawelskiego i łapaliśmy ostatnie promienie letniego słońca nad Wisłą. 
Smok Wawelski to mityczny smok mieszkający u podnóża krakowskiego Wzgórza Wawelskiego w jaskini nazywanej Smoczą Jamą.
Legendarnego smoka opisują dwie legendy. Według legendy Marcina Bielskiego, smoka pokonał szewczyk Skuba, za pomocą fortelu – podłożył mu barana wypchanego siarką. Po zjedzeniu barana Smoka tak paliło w gardle, że "wypił pół Wisły" i pękł. Druga wersja Wincentego Kadłubka głosi, że pogromcą smoka był syn króla Kraka, a smok został zgładzony w 700 r. n.e.
Na pamiątkę tej legendy u podnóża Wzgórza Wawelskiego w 1970 ustawiono pomnik Smoka Wawelskiego ziejącego ogniem. Autorem rzeźby jest krakowski artysta Bronisław Chromy. Rzeźba Smoka Wawelskiego zasilana jest gazem ziemnym, dzięki czemu możliwe jest zianie ogniem. Jak dowiedzieliśmy się od przechodnia, smok  zionie ogniem z częstotliwością co 4 minuty.
Małdrzyki krakowskie i relacja z wycieczki w KrakowieByło naprawdę gorąco, więc poszliśmy na lody, po czym wspięliśmy się na Wieżę Zygmuntowską zobaczyć słynny Dzwon Zygmunt. Został on ufundowany przez Zygmunta I Starego, stąd jego nazwa. Dzwon wykonał w krakowskiej ludwisarni Hans Beham w 1520 roku. Na płaszczu dzwonu widoczne są postacie świętych Zygmunta i Stanisława. Znajduje się tam także godło Polski i Litwy. Umieszczenie na wieży miało miejsce w 1521 r. i w tym samym roku, Kraków po raz pierwszy usłyszał jego głos. Obecne serce dzwonu waży 365 kg. Współcześnie Zygmunt bije w najważniejsze święta i uroczystości kościelne i narodowe. Rocznie takich okazji jest około 30, a są to między innymi Nowy Rok, Niedziela Palmowa, Wielkanoc, Dzień Konstytucji 3 Maja, Boże Ciało, Wszystkich Świętych, Święto Niepodległości, Boże Narodzenie. Prócz tego dzwon bije w chwilach ważnych dla Krakowa i Polski. 
Następnym punktem naszej wycieczki było zwiedzenie Grobów Królewskich znajdujących się w kryptach pod katedrą wawelską. Pierwsi władcy odrodzonego Królestwa Polskiego (po 1320), aż do śmierci króla Jana Olbrachta (1501) byli chowani pod pomnikami lub posadzką katedry wawelskiej. 
Małdrzyki krakowskie i relacja z wycieczki w KrakowieZwiedzanie Grobów Królewskich rozpoczęliśmy w krypcie św. Leonarda, w której znajduje się grobowiec m.in. Jana III Sobieskiego, Tadeusza Kościuszki, gen. Władysława Sikorskiego. Następnie przeszliśmy do krypty Stefana Batorego, a z niej udaliśmy się do krypty rodziny Władysława IV. Kolejnym etapem było odwiedzenie krypty Zygmuntowskiej, w której spoczywają król Zygmunt II August, Anna Jagiellonka, Olbracht Jagiellończyk, Anna Austriaczka, Aleksander Karol Waza, król Stanisław Leszczyński, a także August II Mocny, królewna Anna Maria i królowa Barbara Zápolya, pierwsza żona Zygmunta I Starego. W sąsiedniej krypcie, znajdującej się pod Kaplicą Zygmuntowską, w kamiennym sarkofagu spoczywa król Zygmunt I Stary. Dalej przeszliśmy do krypty Wazów, gdzie spoczywają Zygmunt III Waza, Konstancja Austriaczka, kardynał Jan Albert Waza, Ludwika Maria Gonzaga, Jan Kazimierz Waza oraz królewicz Jan Zygmunt Waza. Opuszczając kryptę Wazów mijaliśmy umieszczoną w ścianie urnę z ziemią z Katynia oraz pamiątkową tablicę wmurowaną w 1990 z okazji 50. rocznicy zbrodni katyńskiej. W ostatniej krypcie, w romańskiej wieży spoczywa marszałek Józef Piłsudski. W przedsionku tej krypty, w sarkofagu po lewej stronie pochowany jest prezydent Lech Kaczyński z żoną Marią, którzy zginęli w katastrofie lotniczej w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r. 
Weszliśmy także do krypty Wieszczów Narodowych, która także mieści się w podziemiach Królewskiej Katedry na Wawelu. Znajduje się tam grobowiec A. Mickiewicza, J. Słowackiego, C. K. Norwida, a także F. Chopina.
Podziemia Królewskiej Katedry zrobiły na nas wszystkich ogromne wrażenie, szczególnie grobowiec Jana III Sobieskiego oraz krypta Józefa Piłsudskiego, jak i sarkofag prezydenckiej pary.
Odwiedziliśmy także wnętrze Bazyliki Mariackiej, i rozdziawialiśmy buzie z zachwytu i podziwu dla jej twórców. Jest przepiękna i robi ogromne wrażenie. 
Małdrzyki krakowskie i relacja z wycieczki w KrakowieZ Wieży Mariackiej kościoła Najświętszej Marii Panny co godzinę grany jest Hejnał Mariacki przez trębacza. Hejnał grany jest nieprzypadkowo cztery razy i na cztery strony świata: pierwszy raz w stronę Wawelu, dla króla (kierunek południowy). Drugi raz: w stronę Magistratu, dla Burmistrza (na zachód). Trzecie trąbienie jest dla Gości, a więc na północ, w kierunku Barbakanu, a ostatnie – dawniej dla kupców, a teraz dla Komendanta Straży, na Mały Rynek.
Małdrzyki krakowskie i relacja z wycieczki w KrakowieUdaliśmy się także na spacer po Sukiennicach, gdzie znajdują się dwa rzędy kramów, głownie z biżuterią, pamiątkami, rękodziełami czy cepelią. 
Kraków to miasto pełne ludzi i tętniące życiem, nie tylko w dzień, ale i nocą, co nas bardzo urzekło. Mijaliśmy mnóstwo grup wycieczkowych, mówiących różnymi językami, co świadczy, że Kraków jest ciągle modnym punktem turystycznym, który każdy powinien zaliczyć. 
Na zakończenie zostawiam Wam obwarzanek krakowski. Rodowity Krakus nie wyobraża sobie miasta bez możliwości ich spałaszowania w dowolnej chwili (posypanych najczęściej solą lub makiem, lub sezamem), a turyści - nad wyraz chętnie - sięgają po ten tradycyjny podwawelski specjał. Wielowiekowa tradycja wyrobu krakowskich obwarzanków i precli to także specyfika receptury i ręcznego (po dzień dzisiejszy) formowania. Precelki krakowskie zostały wpisane na „Listę Produktów Tradycyjnych” w roku jej powstania (2005) , a obwarzanki w listopadzie 2006 r. Obecnie sprzedaje się je nie tylko w sklepach i piekarniach, ale także wprost z charakterystycznych, przeszklonych wózków, których w mieście jest około 200, a średnia dzienna produkcja obwarzanka krakowskiego sprzedawanego na rynku krakowskim w dni powszednie wynosi blisko 150 000 sztuk. My kupiliśmy obwarzanki właśnie z takiego przeszklonego wózka, smakował wybornie :) 
Podsumowując, Kraków to magiczne zabytkowe miasto, do którego koniecznie trzeba powracać. Nie udało nam się wszystkiego zobaczyć, więc jest okazja, aby tam jeszcze zajrzeć;)

A już wkrótce zapraszam do Ojcowa i Ogrodzieńca, gdyż relacja byłaby stanowczo za długa, gdybym ujęła wszystko w jednym poście.


Małdrzyki krakowskie i relacja z wycieczki w Krakowie

10 komentarzy:

 1. O matko, mogli by Cię zatrudnić jako przewodnika! :) Piękna relacja!
  Pozdrawiam z Krakowa:)

  OdpowiedzUsuń
 2. A to ciekawe, od urodzenia mieszkam w Krakowie,a moja rodzina od pokoleń, i pierwszy raz słysze o małdrzykach! Może spróbuję je zrobić ;) Pozdrawiam, zapraszam do mnie http://filifionka-kuchnia.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. @werona - ja też :) To już raczej maczanka krakowska - czyli krakowski praprzodek hamburgera bardziej jest mi znany, o małdrzykach w życiu nie słyszałam. Mamy zapytam ;)
  A co do precli, to jakoś w piekarniach cz cukierniach ich nie kojarzę, precle zawsze kupowało się z wózka. Może teraz zaczęli w piekarniach w centrum sprzedawać z powodu turystów ;) A Kraków zdecydowanie polecam też w tych mniej popularnych częściach.

  OdpowiedzUsuń
 4. smakowicie wygladaja te placuszki:)

  OdpowiedzUsuń
 5. O jak fajnie byłaś u mnie:) To ja tylko sprostuję,ze obwarzanki sprzedaje się wyłącznie z wózków;)) Oczywiście czasami można kupić gdzie indziej, ale w zasadzie to piekarnie mają swoje' wózki i z nich sprzedają. A co do dzwonu - to mam nadzieje, ze dotknęliście ręką jego serca?;)))
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Pincake: Dziękuję Ci Kochana za miłe słowa:*:)

  Werono: A ja mieszkam 170 km od Krakowa, a o małdrzykach dowiedziałam się całkiem niedawno;)

  Lino w Śmietanie: Obiecuję, że następnym razem zapuszczę się w mniej popularne uliczki:)

  Ago: Dziękuję, były przepyszne:)

  Atinko: Dziękuję za sprostowanko:) A co do dzwonu to oczywiście dotknęliśmy jego serca:)
  Zazdroszczę, że mieszkasz w takim pięknym mieście:) Jakbym miała jeszcze raz 19 lat i wybierała się na studia, wiedziałabym gdzie pójść, ale mam ile mam, kończę edukację i mogę jedynie pomarzyć, żeby w przyszłości zamieszkać bliżej Krakowa, aby częściej go odwiedzać:)

  Pozdrawiam Was Kobietki;*

  OdpowiedzUsuń
 7. Ilko pięknie jest w Krakowie prawda?
  My tez byliśmy :) I oczywiscie obwarzanka zjedliśmy:) Odwiedzilismy Smoka Wawelskiego w jego jamie;). Byliśmy też w muzeum podziemnym pod Krakowskim Rynkiem i oczywiście w Kościele Mariackim.
  Trafiliśmy także na jarmark, na którym można było kupić regionalne produkty. Cudnie było:)
  Widzę,ze Wasza wycieczka także udana :)

  Przepraszam,ze ostatnio nie zaglądałam do Ciebie, poprawię się :*

  OdpowiedzUsuń
 8. Ilonko, gdybym ja miała znowu 19 lat .... też bym co nie co zmieniła;) Ale w Krakowie lubię mieszkać i tego pewnie bym nie zmieniła :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Wypróbowałam te placuszki, są bardzo delikatne i pyszne. Ale konsystencja ciasta wyszła bardzo gęsta, z trudem można było rozprowadzić na patelni. Czy taka powinna być konsystencja?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak, konsystencja ciasta jest dość gęsta, w razie gdyby były problemy z rozprowadzeniem (zbyt suchy ser) można dodać trochę śmietany 18%

   Usuń

*cieszę się, że Cię tu widzę :)
*komentarze są moderowane ze względu na spam
*obraźliwe komentarze będą usuwane