17/05/2017

Szparagi - jak kupować, obierać i gotować?


Szparagi - jak kupować, obierać i gotować?

Sezon na szparagi jest niestety krótki i trwa od początku maja do końca czerwca. Dlatego warto wybrać się już dziś na pobliski targ po pęczek świeżutkich szparagów. Można z nich przygotować wiele smacznych dań. 


Jak kupować szparagi?

Należy pamiętać, aby przy zakupie zwrócić uwagę na to czy szparagi są świeże. Istotny jest tutaj ich wygląd. Główki nie powinny być rozwinięte, a łodygi muszą być jędrne, po przełamaniu sprężyste i soczyste. Jeśli warzywo jest nieświeże to łodygi będą zdrewniałe i niesmaczne. Łodygi nie powinny być przerośnięte, ale pamiętajmy, że zielone szparagi są o wiele cieńsze niż białe. Jak przechowywać szparagi?

Szparagi najlepiej spożyć tego samego dnia, w którym je kupiono. Jednak można przedłużyć ich świeżość podcinając łodygi o 1 cm i wkładając pęczek do słoika z zimną wodą. Woda powinna sięgać do 2 cm licząc od dna. Naczynie przechowujemy w lodówce przez kilka dni. Pęczek szparagów (końcówki łodyg) można także owinąć wilgotną szmatką i przechowywać w lodówce. Ta metoda również sprawi, że warzywo dłużej zachowa świeżość.


Jak obierać szparagi?

Pierwszą czynnością pod umyciu jest odłamanie zdrewniałej części łodygi. Aby to zrobić należy odgiąć łodygę szparaga, która powinna złamać się sama w odpowiednim miejscu. Przy tej czynności będzie charakterystyczny dźwięk.

Szparagi - jak kupować, obierać i gotować?

Zielonych szparagów nie obieramy, nie ma takiej potrzeby. Białe natomiast trzeba obrać. Robimy to przy pomocy obieraczki lub nożyka odkrawając cienkie paski.Jak gotować szparagi?

Szparagi gotujemy na stojąco. Związane szparagi w pęczku umieszczamy w garnku z gorącą wodą z dodatkiem cukru i soli. Główki powinny wystawać powyżej wody, nie mogą być zanurzone. Zielone szparagi gotujemy przez około 5 minut, a białe 10 minut lub do miękkości.

Szparagi - jak kupować, obierać i gotować?


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

*cieszę się, że Cię tu widzę :)
*komentarze są moderowane ze względu na spam
*obraźliwe komentarze będą usuwane