02/11/2009

Razowe bułeczki posypane słonecznikiem
Były już bułeczki bardzo puszyste, nocne, razowo-pszenne, szwajcarskie  serem, a nawet bułka wrocławska;) Kolejnymi do wypróbowania okazały się razowe posypane słonecznikiem, nawiasem mówiąc, moje ulubione:)Ciasto jest identyczne jak na bardzo puszyste bułeczki. Przepis znajduje się tutaj. Jedyne co zmieniłam to mąkę, z pszennej na razową. Bułki wykonałam z połowy porcji, wyszło 6 sztuk. Zamiast 2 szklanek pszennej mąki, dałam 1 i 1/2 pełnoziarnistej, dopełniając 1/2 szkl. pszennej.

W smaku bardzo dobre, lekko słodkawe, puszyste, z pysznie chrupiącą słonecznikową skórką:)
Przepis autorski

 Razowe bułeczki posypane słonecznikiem

Składniki na 12 - 16 bułek:

  • 1 szklanka letniego mleka
  • 110 g miękkiego masła
  • 1/4 szklanki cukru (tu według mnie zdecydowanie za dużo, zmniejszyłam do 2  łyżek)
  • 2 jajka, roztrzepane
  • 3/4 łyżeczki soli
  • 4 szklanki mąki pszennej (część mąki można zastąpić mąką razową lub żytnią)
  • 3 łyżeczki suchych drożdży (12 g) lub 24 g świeżych


Ponadto: jajko roztrzepane z 1 łyżka mleka do posmarowania.


Mikserem z przystawką do ciasta drożdżowego wymieszać wszystkie składniki w podanej kolejności, przez kilka minut. Można oczywiście ciasto wyrobić ręcznie (w przypadku drożdży świeżych zrobić wcześniej rozczyn, suche natomiast wymieszać z mąką). Po dokładnym wyrobieniu pozostawić pod przykryciem, w ciepłym miejscu, do podwojenia objętości.

Po tym czasie ciasto podzielić na 12 - 16 części (w zależności od tego, jak duże chcemy bułeczki; ja podzieliłam na 16 części). Bułeczki wyłożyć na blaszke, pozostawiając między nimi około 1 cm odstęp. Przykryć, pozostawić do wyrośnięcia, do podwojenia objętości, na około 45 minut, aż się zetkną.

Wyrośnięte bułki wysmarować jajkiem, piec około 20 - 25 minut w temperaturze 185ºC. Podczas pieczenia można przykryć folią aluminiową, by się nie przypiekły. Studzić na kratce.Dla maszynistów:

Wszystkie składniki umieścić w maszynie do pieczenia według kolejności: płynne, sypkie, na końcu drożdże. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta 'dough'. Po tym czasie uformować bułeczki i dalej postępować wg przepisu. 

Smacznego! :) 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

*cieszę się, że Cię tu widzę :)
*komentarze są moderowane ze względu na spam
*obraźliwe komentarze będą usuwane