23/04/2021

Pulled Pork (Szarpana Wieprzowina)


Pulled Pork (Szarpana Wieprzowina)


Pulled Pork czyli Szarpana Wieprzowina to popularne danie kuchni amerykańskiej. W zależności od regionu przygotowywana jest w inny sposób. Dzisiaj podzielę się z Wami przepisem na szarpaną łopatkę, wolno pieczoną w niskiej temperaturze w piekarniku. Mięso najpierw marynujemy w solance, dzięki czemu fajnie przejdzie przyprawami i nie będzie jałowe w smaku. Następnie zamarynowane mięso pieczemy przez 8 - 9 godzin w niskiej temperaturze. Dzięki tej metodzie pieczenia wieprzowina po upieczeniu jest bardzo delikatna, praktycznie sama się rozpada na cienkie włókna. Dodatkowo mięso pozostaje soczyste i bardzo smaczne. Przepis podaję na mięso o wadze 2 kg, u mnie łopatka wieprzowa bez kości. Ja piekłam jednocześnie dwa kawałki mięsa, jeden o wadze 2 kg, drugi o wadze 1 kg. Ten mniejszy potrzebował mniej czasu w piekarniku, piekł się 2 godziny krócej niż ten większy.
W czasie pieczenia z mięsa powstaje dość sporo płynu, należy go odlać. Można go później wykorzystać do podgrzania szarpanej wieprzowiny, podlać aby mięso nie było zbyt suche. Drugim sposobem jest wykorzystanie takiego płynu na bazę do pysznego sosu pieczeniowego. 


Pulled Pork (Szarpana Wieprzowina)

Pulled Pork (Szarpana Wieprzowina)

Inspiracja

Pulled Pork (Szarpana Wieprzowina)

Składniki:

 • 2 kg łopatki wieprzowej bez kości (nie odkrawam tłuszczu, wszystko się wytopi w czasie pieczenia)

Mieszanka przypraw:

 • 1 łyżka mielonego kuminu (kmin rzymski)
 • 4 ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę
 • 1 łyżka ostrego chilli
 • 1 łyżka soli morskiej
 • 1 łyżka grubo mielonego pieprzu
 • 2 łyżki słodkiej wędzonej papryki
 • 100g brązowego lub zwykłego cukru

Solanka:

 • 2 litry wody
 • 130g soli morskiej
 • 100g brązowego lub zwykłego cukru
 • 3 liście laurowe
 • 3 łyżki mieszanki przypraw z powyższego przepisu1. Najpierw przygotowuję mieszankę przypraw. Przyprawy dokładnie mieszam z przeciśniętym czosnkiem, solą i cukrem.

2. Przygotowuję solankę. Do garnka, w którym będziemy marynować mięso wlewam wodę, w której rozpuszczam sól i cukier. Radzę wlać ciepłą lub gorącą wodę, rozpuścić sól i cukier. Po czym dobrze ostudzić. Wtedy dodać 3 łyżki mieszanki przypraw oraz listki laurowe. 

3. Umyte mięso przekładam do przygotowanej zimnej solanki. Garnek z mięsem w solance umieszczam w lodówce na minimum 8 godzin. U mnie mięso marynowało się 24 godziny.

4. Po tym czasie wyjmuję mięso z solanki. Osuszam. Następnie dokładnie nacieram pozostałą mieszanką przypraw.

5. Mięso w przyprawach przekładam do naczynia żaroodpornego (musi być dość wysokie, bo w czasie z łopatki wypłynie sporo płynu i tłuszczu). 

6. Naczynie z mięsem wkładam do nagrzanego do 110 - 120 *C piekarnika i piekę pod przykryciem przez 6 - 7 godzin. Następnie podwyższam temperaturę do 130 - 140*C i piekę jeszcze 1 godzinę pod przykryciem, a następnie 1 godzinę bez przykrycia. W tym czasie można polewać mięso powstałym sokiem.

7. Po upieczeniu wyjmuję naczynie z mięsem z piekarnika. Zostawiam mięso, żeby odpoczęło na około 20 - 30 minut. Po tym czasie odlewam powstały płyn z pieczenia (można go potem dodać do poszarpanego mięsa lub na jego bazie przygotować pyszny sos pieczeniowy). Za pomocą dwóch widelców rozdzielam wieprzowinę na cienkie włókna.

8. Szarpaną wieprzowinę zajadam w kanapce. Wystarczy ulubione pieczywo, sos barbecue, colesław i pikle. Dokładny przepis na kanapkę w pulled pork znajdziecie w kolejnym przepisie, już wkrótce. 


Smacznego! :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

*cieszę się, że Cię tu widzę :)
*komentarze są moderowane ze względu na spam
*obraźliwe komentarze będą usuwane