poniedziałek, 11 czerwca 2012

Szparagi polane masłem z parmezanem


Szparagi polane masłem z parmezanem


W tamtym roku poznałam smak białych szparagów, jednak dopiero tej wiosny spróbowałam zielonych, które według mnie są o wiele smaczniejsze. Można je spożywać na surowo, przede wszystkim w surówkach, ale głównie są one poddawane termicznej obróbce i w takiej postaci najczęściej występują w potrawach. Najważniejsze, aby kupić możliwie jak najświeższe szparagi, gdyż stare, niestety są niedobre i mimo długiego czasu gotowania pozostają twarde i włókniste. Zielonych szparagów nie trzeba obierać tak jak w przypadku białych.

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie szparagów:

Główki szparagów powinny być ściśle zamknięte, a końcówki wilgotne.
Szparagi powinny być jędrne i sprężyste.
Przy świeżych szparagach po ściśnięciu końcówki powinien wypłynąć sok.
Pocierając dwa szparagi o siebie, powinny one charakterystycznie skrzypieć.
Białe szparagi powinny być średniej grubości. Nie powinniśmy wybierać za cienkich, gdyż białe szparagi będziemy obierać ze skórki. Za grube też nie są dobre. Przy zielonych szparagach grubość nie jest ważna. Zielonych nie trzeba obierać, więc mogą być cienkie.

Przygotowanie szparagów:
Szparagi należy najpierw umyć i osuszyć.
Białe szparagi są bardziej włókniste niż zielone i muszą zostać obrane (oprócz główek). Szparagi obieramy obieraczką do szparagów, zwykłą obieraczką do warzyw lub ewentualnie małym ostrym nożykiem bez ząbków. Obieramy je od góry do dołu, zaczynając pod główką. Należy obrać je bardzo dokładnie, aby nie pozostały żadne włókna. Kolejno obcinamy twarde, zdrewniałe końcówki. Mniej więcej należy odciąć około 1/3 szparagi od dołu. Przy świeżych szparagach wystarczy czasami odciąć ok. 2cm, przy starszych nawet do 5cm.
Zielone szparagi nie wymagają obierania. Wystarczy obciąć tylko zdrewniałe końcówki. Najpewniej jest obciąć ok. 1/3 szparagi od dołu. Innym (według mnie najlepszym) sposobem jest wygięcie szparaga i końcówka sama powinna się odłamać [źródło].

Dzisiaj przedstawiam Wam jeden z prostszych sposobów przygotowania tych zielonych witek - gotowane szparagi polane roztopionym masełkiem i posypane startym parmezanem.

Szparagi polane masłem z parmezanem

Przepis znaleziony w internecie

Szparagi polane masłem z parmezanem

Składniki:
 • pęczek zielonych szparagów
 • 2 łyżki masła
 • 100 g parmezanu startego
 • sól
 • pieprz
 • cukier

Szparagi płuczemy, odcinamy końcówki, związujemy sznurkiem w pęczek i gotujemy w wodzie z solą i cukrem. Ugotowane szparagi, jeszcze gorące przekładamy na talerze. Masło roztapiamy w rondelku, polewamy szparagi. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Na wierzch ścieramy parmezan. Od razu podajemy.

Smacznego! :)

2 komentarze:

 1. Mniam, pysznie wygladają :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie jadłam jeszcze szparagów, zbieram się żeby je zrobić i nie mogę się zebrać. Twoja potrawa bardzo prosta, wygląda smacznie, więc może wreszcie się zmobilizuję :-)

  OdpowiedzUsuń

*cieszę się, że Cię tu widzę :)
*komentarze są moderowane ze względu na spam
*obraźliwe komentarze będą usuwane