sobota, 16 grudnia 2023

Ciasta na Boże Narodzenie

 

Ciasta na Boże Narodzenie

Nieodłącznym elementem Świąt Bożego Narodzenia jest suto zastawiony stół, a na nim ciasta. Wśród świątecznych wypieków można znaleźć pierniki, makowce, miodowniki, serniki, keksy czy ciasta orzechowe. Niektóre wypieki można upiec już na kilka dni przed świętami, gdyż są najsmaczniejsze po 2 - 3 dniach. Do takich ciast należy miodownik. Piernik również długo zachowuje świeżość. Z kolei ciasta z kremem najsmaczniejsze są świeże.


Jakie ciasto upiec na święta Bożego Narodzenia?

W moim rodzinnym domu na świątecznym stole króluje sernik, miodownik i piernik. Czasem pojawia się przekładane ciasto z kremem lub orzechowiec. 

Poniżej zamieszczam Wam zestawienie świątecznych wypieków, które znakomicie sprawdzą się na bożonarodzeniowym stole. Znajdziecie tutaj zarówno tradycyjne ciasta świąteczne jak i te bardziej nowoczesne.


Ciasta na Boże Narodzenie


Królewiec

Ciasto składa się z dwóch kruchych, miodowych blatów, puszystego biszkoptu z budyniowo-maślanym kremem. Całość dopełnia czekoladowa polewa. Długo zachowuje świeżość i z pewnością sprawdzi się na różnego rodzaju uroczystościach, imprezach, a także na świątecznym stole.


Gwiazda z makiem

Drożdżowa gwiazda z makiem 

To idealny wypiek na świąteczny stół. Będzie wspaniałą ozdobą, ale i smakołykiem, po który chętnie sięgną dzieci jak i dorośli.


To tradycyjny, bożonarodzeniowy wypiek. Ciasto składa się z miodowych blatów przełożonych kremem z kaszy manny i masła oraz powidłami śliwkowymi. Całość dopełnia czekoladowa polewa. Ten wypiek możecie również spotkać pod nazwą Stefanka.
Miodownik długo zachowuje świeżość. Placki miodowe można upiec wcześniej, np. w środę. Po czym przełożyć kremem w czwartek lub piątek i odstawić na 1 - 2 dni, aż ciasto zmięknie od masy i nabierze wilgoci. Miodownik to typ ciasta, które im dłużej stoi tym jest smaczniejsze.

Sernik z orzechami w karmelowej polewie

To połączenie kremowego, puszystego sernika z orzechami zatopionymi w słodkiej, karmelowej polewie. Sernik został upieczony na orzechowo-herbatnikowym spodzie.


Sernik z białą czekoladą

Najlepszy z najlepszych, mocno kremowy, delikatny, przecudowny sernik z białą czekoladą. Pieczony na spodzie z kruchych herbatników i masła. Jego wykonanie jest naprawdę proste, a efekt spektakularny. Dzięki pieczeniu w niskiej temperaturze i w kąpieli wodnej sernik nie opada po upieczeniu, jest równiutki i nie pęka.



Marlenka 

To wielowarstwowe ciasto składające się z miodowych blatów przełożonych pysznym, budyniowo-maślanym kremem z dodatkiem toffi. Całość oblana gorzką czekoladą. Wypiek ten jest pracochłonny, ale zapewniam Was, że wart zachodu. Ciasto można upiec wcześniej, później przełożyć kremem. Nie przejmujcie się, że upieczone blaty ciasta będą twarde jak kamień, takie powinny być ;) Marlenka najlepiej smakuje po dwóch, trzech dniach, kiedy miodowe blaty zmiękną od kremu.



Miodownik z masą krówkową

Na wypiek składają się miodowe, kruche blaty przełożone przepyszną masą kajmakowo-maślaną, a całość została posypana posiekanymi orzechami włoskimi. Miodownik ma to do siebie, że najlepiej smakuje po kilku dniach leżakowania. Dlatego warto go przygotować na kilka dni przed podaniem.


Ekspresowy piernik z jabłkiem i żurawiną 

Jeśli nie zdążyliście przygotować długo dojrzewającego piernika to ten przepis jest właśnie dla Was. Jego przygotowanie zajmie Wam tyle samo czasu co upieczenie muffinek. Do piernikowej masy możecie wrzucić swoje ulubione bakalie, orzechy, a jabłko zastąpić gruszką. Wyjdzie równie pyszne ciasto :)



Piernik z dodatkiem suszonych śliwek i daktyli, które przed dodaniem do masy zostały namoczone w kawie. Ciasto idealnie sprawdzi się jako świąteczny wypiek. Bakalie można dowolnie modyfikować, dodać ulubione suszone owoce i/lub orzechy. Naprawdę polecam Wam to ciasto, bo jest przepyszne :) 



To idealny przepis na ekspresowy i bardzo smaczny piernik. Ciasto nie wymaga leżakowania tak jak to bywa przy tradycyjnym wypieku, a obecność powideł sprawia, że piernik długo może poleżeć i nie jest suchy. Całość idealnie współgra z czekoladową polewą.


Makowiec na kruchym cieście

Przepisów na makowca jest wiele, ale u nas korzystamy ze starej, sprawdzonej receptury Babci Zosi. Masa makowa jest przygotowywana z maku, a nie z gotowej masy makowej z puszki. Kolejny tajnik to obecność prażonych jabłek w masie, które nadają wyjątkowej soczystości i sprawiają, że ciasto nie jest suche i zapychające. Obowiązkowym składnikiem są również białka, które świetnie napowietrzają całość. Do maku dodajemy ulubione bakalie. Najczęściej są to rodzynki oraz orzechy, ale można dodać także inne suszone owoce tj. żurawinę, śliwki, daktyle, skórkę pomarańczową, a także migdały.


Orzechowiec 

Pyszne, miodowe ciasto przełożone kremową masą budyniowo-maślaną z chrupiącą warstwą orzechową. Można je upiec kilka dni wcześniej, gdyż długo zachowuje świeżość. Koniecznie spróbujcie :)

To doskonała propozycja na świąteczny wypiek, ale równie dobrze można upiec takie ciasto bez okazji, gdyż jest naprawdę bardzo smaczne. Całość robi się błyskawicznie. Należy tylko pamiętać o tym, że składniki na sernik należy wyjąć wcześniej z lodówki, aby zdążyły się ocieplić do temperatury pokojowej. I o tym, że sernik nie lubi długiego miksowania, dlatego krótko miksujemy tylko do połączenia składników. Pamiętajcie, że im bardziej napowietrzymy sernik poprzez miksowanie, tym bardziej wyrośnie i tym większa tendencja do opadania. 

Ciasto jest puszyste i wilgotne, dzięki dodatkowi śliwkowych powideł oraz rodzynek. Idealnym uzupełnieniem całości jest dodatek chrupiących orzechów, w zależności od dostępności mogą to być laskowe lub włoskie orzechy. Idealnie pasuje tutaj czekoladowa polewa, która nie tylko pięknie ozdabia ciasto, ale i nadaje całości czekoladowy smak. Niewątpliwą zaletą tego wypieku jest to, że piernik jest miękki i gotowy od razu do spożycia w porównaniu do tradycyjnych twardych jak kamień pierników na miodzie wymagających długich tygodni leżakowania.




To kremowe ciasto, na które składa się kakaowy biszkopt nasączony naparem kawowym, przełożony kremem krówkowo-maślanym z przyjemnie chrupiącym prażonym słonecznikiem. Wierzch stanowi kakaowy krem śmietanowy posypany prażonym słonecznikiem. Ciasto przypomina w smaku orzechowca i jest naprawdę pyszne :)


Przekładaniec orzechowy z toffi

Jeśli lubicie słodkie, kremowe ciasta to ta propozycja jest właśnie dla Was. Przekładaniec najlepiej smakuje na drugi dzień po przygotowaniu, kiedy poszczególne warstwy wypieku przejdą smakiem. Ciasto można udekorować esami-floresami z czekolady oraz posypać płatkami migdałów czy posiekanymi orzechami. Jeśli nie przepadacie za słodkimi ciastami, możecie przełożyć biszkopt warstwą dżemu np. z czarnej porzeczki. Ogólnie wypiek bardzo wszystkim smakował i ładnie się prezentował na świątecznym stole.

Kora orzechowa

Pyszne ciasto orzechowe z rodzynkami i kokosem przekładane kremem budyniowo-maślanym z brzoskwiniową nutą. Całość wypieku wykończona jest galaretką, w której zatopione są brzoskwinie. Ciasto nie jest mdłe, ale sycące i bardzo smaczne. Kora orzechowa stanowi znakomitą propozycję na świąteczny stół. U mnie w domu zniknęła w zastraszającym tempie. Najlepiej smakuje na drugi dzień.

Keks 

To mój pierwszy keks jaki upiekłam. Wyszedł przepyszny, z dużą ilością bakalii, tak jak lubię. Do ciasta wrzuciłam gotową mieszankę bakaliową, do której dodałam migdały, suszone morele i żurawinę. Oczywiście możecie dodać swoje ulubione bakalie. Ważne, aby przed dodaniem obtoczyć je dokładnie w mące. Dzięki tej czynności bakalie nie opadną na dno, a będą równomiernie rozłożone w cieście. Ciasto można przechowywać przez kilka dni zawinięte w lnianą ściereczkę. Keks idealnie pasuje na świąteczny stół.


Seromakowiec mojej babci

Zapraszam na babciny Seromakowiec, który jest wilgotny, długo zachowuje świeżość, niezwykle dobry w smaku. Wspomnienie mojego dzieciństwa 



Zawijak z makiem

Szukałam w internecie przepisu na zawijak z makiem, ale nie znalazłam takiego jak ten który piekła Moja Babcia. Większość przepisów na tę roladę opiera się na drożdżowym lub krucho-drożdżowym cieście, a zawijak Babci przygotowuje się z półkruchego ciasta. Dawniej nie było gotowej masy makowej, więc nadzienie sporządzano samemu z maku zebranego z makówek. Jak dowiedziałam się od Babci, dawniej każda kobieta na wsi siała trochę maku na własny użytek. 
W przeciwieństwie do zawijaków z makiem przygotowywanych z ciasta drożdżowego, te babcinie o wiele dłużej zachowują świeżość. I jak dla mnie są najlepsze na świecie.

1 komentarz:

  1. W tym roku robiłam gwiazdę z makiem, keks i piernik. Pozdrawiam :-).

    OdpowiedzUsuń

*cieszę się, że Cię tu widzę :)
*komentarze są moderowane ze względu na spam
*obraźliwe komentarze będą usuwane