Strony
14/09/2012
13/09/2012
Naleśniki po francusku
Dzisiaj zaproszę Was na zaskakująco smaczne naleśniki nadziane sadzonym jajkiem, szynką i serem żółtym. Najlepsze na ciepło z pikantnym sosem pomidorowym i/lub sałatką z pomidorów i bazylii. Takie naleśniki są sycące i na długo pozwalają zapomnieć o głodzie :)
Źródło: Gazetka Przyślij Przepis
Naleśniki po francusku
Ciasto naleśnikowe:
- 1/2 l mleka
- 1 szkl. mąki pszennej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1 jajko
- 1 łyżeczka masła
- szczypta soli
- 6 dużych plastrów szynki
- 6 jajek
- 250 g sera żółtego
- olej do smażenia
- ketchup
Naleśniki: Mąkę, mleko, proszek, jajko, 1/5 szklanki wody, sól i masło
miksuję do uzyskania jednolitej masy. W razie czego dosypuję więcej
mąki, lub dolewam odrobinę wody. Na patelni na oleju smażę jajko
sadzone.W tym samym czasie na drugiej patelni smażę naleśnika. Kiedy
naleśnik zrumieni się z jednej strony przewracam go i na połowę kładę
plaster szynki, posypuję startym serem żółtym i kładę jajko sadzone.
Naleśnik z nadzieniem składam na pół i podgrzewam na niewielkim ogniu z
obydwu stron, aż ser się roztopi. Zdejmuję naleśnika z patelni. W taki
sam sposób smażę kolejne naleśniki. Podaję na ciepło z sosem pomidorowym.
Smacznego! :)
12/09/2012
Owsianka z gruszką
Kremowa, zdrowa i bardzo smaczna owsianka z dodatkiem gruszki, suszonej żurawiny, aromatycznego imbiru, chrupiących orzechów i lipowego miodu. Najlepsza na ciepło, doskonale rozgrzewa i poprawia nastrój. Obowiązkowy punkt jesiennego śniadania ;)
Przepis znaleziony w internecie
Owsianka z gruszką
Składniki:
- 2 szklanki mleka
- 3/4 szklanki płatków owsianych
- duża gruszka lub 2-3 mniejsze
- garść żurawin suszonych
- garść orzechów włoskich
- czubata łyżeczka cynamonu
- 1/4 łyżeczki imbiru
- 1-2 łyżeczki płynnego miodu
Gruszkę obieram, usuwam gniazda nasienne i kroje w niewielką kosteczkę.
Płatki owsiane zalewam mlekiem, doprowadzam do wrzenia i gotuję na małym
ogniu kilka minut. Dodaję gruszkę,
posiekane orzechy, mielony cynamon i starty imbir, słodzę do smaku miodem i
mieszam dokładnie.
Pod koniec gotowania dodaję suszoną żurawinę, delikatnie mieszam.
Gorącą owsiankę rozkładam na dwie miseczki i od razu podaję.
Smacznego! :)
11/09/2012
Konkurs sałatkowy Winiary
Wspólnie z firmą Winiary zorganizowaliśmy dla Was konkurs, w którym do wygrania niezwykle praktyczny i elegancki komplet stalowych misek niemieckiej marki Silit. Są także dwie nagrody - wyróżnienia, które stanowią dwa komplety sztućców do sałaty marki Silit. Do każdej nagrody firma Winiary dołączy zestaw produktów.
Aby wygrać wystarczy przesłać do mnie swój przepis na sałatkę. Szczegóły znajdziecie poniżej w zasadach konkursu.
Co można wygrać?
- I miejsce: komplet misek Silit + zestaw produktów Winiary
- II miejsce: komplet sztućców do sałaty Silit + zestaw produktów Winiary
- III miejsce: komplet sztućców do sałaty Silit + zestaw produktów Winiary
Zasady konkursu
1. Aby wziąć udział w konkursie należy przesłać przepis wraz ze zdjęciem i karteczką "Konkurs sałatkowy u Ilki" na sałatkę z użyciem produktu Winiary na adres info@uwielbiamgotowac.com
2. Miło mi będzie jeśli polubisz profil Uwielbiam gotować oraz Winiary na FB.
3. Konkurs trwa od 11.09 do 30.09.2012 do godz. 24.00.
4. Nagroda główna to Zestaw czterech misek kuchennych z serii Perfetto marki Silit wartości 275 zł plus zestaw produktów Winiary.
5. Nagrody wyróżnienia są dwie - sztućce do sałaty Silit wartości ok. 50 zł plus zestaw produktów Winiary.
6. Fundatorem nagród jest firma Winiary.
7. Wyniki zostaną ogłoszone w ciągu 3 dni od zakończenia konkursu.
8. Ze względu na wysyłkę nagrody, w konkursie mogą wziąć udział tylko
osoby, których dane adresowe wskazują na zamieszkanie na terytorium
Polski.
Powodzenia! :)
Papryka z miodem
Paprykę konserwową z miodem przygotowuję od 2009 roku, przepis dostałam od znajomej. Dodatek miodu do marynaty sprawia, że papryka jest niesamowicie smaczna, słodka, chrupiąca, po prostu idealna. Moi domownicy zajadają się tą papryką od wielu lat :)
Źródło: Przepis znajomej
Papryka z miodem
Składniki na 6 litrowych słoików:
- 2,5 kg papryki (czerwona, żółta lub miks kolorów)
Do każdego słoika wkładam:
- 1 liść laurowy
- 2-3 ziarna ziela angielskiego
- 2 ziarna pieprzu
- 1 łyżeczka oleju
Zalewa:
- 2 l wody (8 szklanek)
- 2 szklanki octu 10%
- 2 łyżki soli
- 1,5 szklanki cukru
- 4 łyżki miodu
Paprykę myję dokładnie, przekrawam na ósemki, usuwam gniazda nasienne i opłukuję wewnątrz. Oczyszczoną i pokrojoną paprykę wkładam do wyparzonych i suchych słoików. Do każdego słoika wkładam liść laurowy, 2-3 ziarna ziela angielskiego, 2 ziarna pieprzu i wlewam 1 łyżeczkę oleju.
Zalewa: Do garnka wlewam wodę, ocet, dodaję cukier, miód i sól. Całość podgrzewam aż do zagotowania.
Ułożoną w słoikach paprykę zalewam gorącą zalewą aż do pokrycia wszystkich składników, szczelnie zakręcam. Słoiki wstawiam do kotła z ciepłą wodą do 3/4 wysokości słoików. Doprowadzam do zagotowania. Pasteryzuję ok. 10 - 20 minut w zależności od grubości ścianek papryki. Słoiki ostrożnie wyjmuję, odwracam do góry dnem i pozostawiam w tej pozycji do
ostudzenia. Ostudzone i osuszone słoiki przenoszę do spiżarni.
Smacznego! :)
10/09/2012
Ogórki z papryką
Smaczna sałatka na zimę, w skład której wchodzą marynowane warzywa takie jak ogórki, papryka i cebula. Nie dość, że ogórki w słodko-kwaśnej zalewie ładnie wyglądają to jeszcze niesamowicie dobrze smakują :) Jeśli lubicie marynowaną paprykę koniecznie spróbujcie przepisu na paprykę z miodem i paprykę konserwową.
Źródło: Dolkat z WŻ-u
Ogórki z papryką
Składniki na 9 litrowych słoików:
Do słoika:
- 4 kg gruntowych ogórków
- 4 duże cebule
- 4 papryki czerwone (lub żółte)
- 12 szklanek wody
- 1 szklanka soli
- garść gorczycy
- 4 szklanki wody
- 3 szklanki octu
- 3,5 szklanki cukru
- 3 ziarna ziela angielskiego
- 6 ziaren pieprzu
- 1 łyżeczka gorczycy
Solanka: Do garnka wlewam wodę, wsypuję sól i gorczycę. Doprowadzam do zagotowania i zdejmuję z ognia. Pozostawiam do całkowitego ostudzenia. Ogórki dokładnie myję, przekrawam wzdłuż na pół. Pokrojone ogórki przekładam do dużej miski i zalewam zimną solanką. Odstawiam na 2 godziny. Cebulę obieram i kroję w plastry, po czym sparzam wrzątkiem. Paprykę myję dokładnie, usuwam gniazda nasienne i kroję na podłużne paski.
Do słoików wkładam plastry sparzonej cebuli, następnie układam pionowo ogórki, a na wierzchu układam paseczki papryki. Gorczycę z solanki wrzucam do każdego słoika.
Zalewa: Wszystkie składniki na zalewę umieszczam w garnku i doprowadzam go zagotowania.
Do każdego słoika wkładam po 3 ziarna ziela angielskiego i 6 ziaren pieprzu. Warzywa ułożone w słoikach zalewam gorącą zalewą i szczelnie zakręcam. Pasteryzuję ok. 10 minut od zagotowania w kotle napełnionym ciepłą wodą do 3/4 wysokości słoików. Słoiki ostrożnie wyjmuję, odwracam do góry dnem i pozostawiam w tej pozycji do ostudzenia. Ostudzone i osuszone słoiki przenoszę do spiżarni.
Zalewa: Wszystkie składniki na zalewę umieszczam w garnku i doprowadzam go zagotowania.
Do każdego słoika wkładam po 3 ziarna ziela angielskiego i 6 ziaren pieprzu. Warzywa ułożone w słoikach zalewam gorącą zalewą i szczelnie zakręcam. Pasteryzuję ok. 10 minut od zagotowania w kotle napełnionym ciepłą wodą do 3/4 wysokości słoików. Słoiki ostrożnie wyjmuję, odwracam do góry dnem i pozostawiam w tej pozycji do ostudzenia. Ostudzone i osuszone słoiki przenoszę do spiżarni.
Smacznego! :)
09/09/2012
Roladki z bakłażana faszerowane fetą i pomidorem
Lubicie bakłażana? Ja dopiero niedawno odkryłam smak tego ciemnofioletowego warzywa i się w nim zakochałam:) Dzisiaj prezentuję przepis na pyszne, eleganckie roladki z grillowanych plastrów bakłażanowych, które nafaszerowałam serową masą i cząstkami pomidora. Całość skropiona oliwą z oliwek. Danie to będzie doskonałą przystawką na każdej imprezie.
08/09/2012
Pieczonki
Pieczonki to tradycyjna, jednogarnkowa potrawa pochodząca z okolic Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W zależności od regionu różnią się nazwą - pieczonka, prażonka, kociołek, duszonki, prażynki, duszone, maścipula.
W naszych pieczonkach nie może zabraknąć ziemniaków, kiełbasy, wędzonego boczku i cebuli oraz kapusty. Czasem dodajemy marchewkę, a znam takich którzy lubią wrzucić kilka buraczków. Przyprawy można ze sobą dowolnie komponować i użyć swoich ulubionych, lub użyć tylko soli i pieprzu.
Podane w przepisie składniki są orientacyjne, ich ilość jest uzależniona w dużej mierze od wielkości garnka, w którym przygotowujemy danie.
Do przygotowania potrawy z ogniska potrzebny będzie specjalny zamykany garnek na nóżkach. Są dwa rodzaje takich garnków żeliwne oraz stalowe emaliowane. Rodzice Narzeczonego mają żeliwny garnek, który ostatnio od nich pożyczyliśmy :) Cały proces duszenia warzyw z mięsem trwa około półtorej godziny.
Labels:
boczek,
cebula,
Dania mięsne,
grill,
kapusta,
kiełbasa,
Kuchnia Polska,
liść laurowy,
majeranek,
marchew,
papryka słodka,
ziele angielskie,
ziemniaki
07/09/2012
Papryka faszerowana mięsem i ryżem
Przyznaję, że to moja pierwsza nadziewana papryka. Smakuje obłędnie, zwłaszcza na ciepło z ciągnącym się serem. W paprykowych miseczkach znajdziecie mięso mielone wymieszane z ryżem i przyprawami, wierzch posypany został startym serem żółtym, całość przykryta czapeczkami ogonkami i zapieczona w piekarniku.
Oczywiście farsz można doprawić po swojemu, ja nieco zmodyfikowałam oryginalny przepis dodając m.in. ognistą mieszankę przypraw i uwaga! przyprawę do dań słodkich (kardamon, cynamon). Cała rodzinka była zachwycona tym daniem. Na pewno jeszcze nie raz je powtórzę :)
Źródło: Wkn z WŻ-u
Papryka faszerowana mięsem i ryżem
Składniki:
- 4 duże papryki
- 350 g mięsa mielonego
- 100 g ryżu w woreczku
- ok. 100 g sera żółtego
- 1 łyżka oliwy
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- 2 łyżki posiekanej natki pietruszki
- sól
- pieprz
- pieprz ziołowy
- słodka papryka
- ostra papryka
- ognista mieszanka przypraw
- 1 szklanka rosołu
Papryki dokładnie myję, ścinam czapeczki, usuwam gniada nasienne,
tworząc miseczkę. Ryż gotuję według przepisu na opakowaniu we wrzątku
ze solą. W tym czasie obieram cebulę i czosnek, drobno siekam i
podsmażam do lekkiego zrumienienia na oliwie na patelni. Dodaję mięso
mielone, sól, pieprz i smażę aż mięso będzie usmażone. W międzyczasie
wlewam po trochu rosół do mięsa. Dodaję resztę przypraw, posiekaną
natkę, 2 łyżki sera żółtego startego na dużych oczkach. Ostudzony ryż
mieszam z mięsem, ew. dolewam więcej rosołu jeśli farsz jest za suchy.
Powstałym farszem napełniam paprykowe miseczki. Na wierzch ścieram
resztę żółtego sera, przykrywam odciętymi czapeczkami. Nafaszerowane
papryki układam w natłuszczonym naczyniu żaroodpornych, do którego
wlewam resztę rosołu. Naczynie przykrywam i wstawiam do nagrzanego do
180*C piekarnika i duszę ok. 50 minut. Czas zależy od wielkości i
grubości papryki. Na 5 minut przed końcem pieczenia można odkryć
naczynie dzięki czemu skórka na papryce ładnie się skurczy.
Smacznego! :)
06/09/2012
Papryka konserwowa
Uwielbiam marynowaną paprykę, toteż co rok (czasem co dwa) wkładam ją do słoików, aby zimą móc cieszyć się jej smakiem. Najczęściej przygotowuję ją z dodatkiem miodu, jednak w tym roku znalazłam przepis na tradycyjną paprykę konserwową. Wiele pozytywnych komentarzy skusiło mnie do przygotowania papryki z podanego poniżej przepisu autorstwa Niebieskiej Różyczki.
Jaka w smaku jest jeszcze nie wiem, gdyż się wekuje w spiżarni, za kilka dni otworzę słoik i napiszę o jej walorach smakowych*
*Po degustacji papryki mogę Was zapewnić, że warto skorzystać z tego przepisu. Papryka jest krucha, jędrna, a nie rozgotowana, w smaku słodko-kwaśna - jak dla mnie idealna :) Jednak jak dla mnie numerem 1 jest przepis na paprykę konserwową z miodem. Możecie też spróbować papryki marynowanej z ogórkami i cebulą.
Źródło: Niebieska Różyczka z WŻ-u
Papryka konserwowa
Składniki na 6 litrowych słoików:
- 2,5 kg papryki (czerwona i żółta)
- cebula (po 2 plastry na słoik)
Zalewa:
- 1 szklanka octu 10%
- 1 łyżka soli
- 6 szklanek wody
- 9 czubatych łyżek cukru
Do każdego słoika wkładam:
- 1 listek laurowy
- 3 ziarnka ziela angielskiego
- 5 ziarenek pieprzu
- 1/2 łyżeczki gorczycy
- 1 łyżeczka oleju
Paprykę dokładnie myję, przekrawam na ósemki, usuwam gniazda nasienne i opłukuję wewnątrz. Do każdego słoika włożyć listek laurowy, 3 ziarna ziela angielskiego, 5 ziarenek pieprzu i wsypać pół łyżeczki gorczycy. Następnie wkładam do słoików pokrojoną paprykę. Do każdego słoja wkładam po dwa plastry
cebuli. Na wierzch wlewam po łyżeczce oleju, zalewam gorącą zalewą aż składniki będą przykryte i dokładnie zakręcam wieczka.
Słoiki z zawartością wkładam do dużego gara, wypełnionego ciepłą wodą do 3/4 wysokości słoików.
Paprykę o cienkich ściankach pasteryzuję 10 minut od momentu zagotowania wody, a paprykę grubych ściankach 20 minut od zagotowania, Słoiki ostrożnie wyjmuję, odwracam do góry dnem i pozostawiam w tej pozycji do ostudzenia. Ostudzone i osuszone słoiki przenoszę do spiżarni.
Słoiki z zawartością wkładam do dużego gara, wypełnionego ciepłą wodą do 3/4 wysokości słoików.
Paprykę o cienkich ściankach pasteryzuję 10 minut od momentu zagotowania wody, a paprykę grubych ściankach 20 minut od zagotowania, Słoiki ostrożnie wyjmuję, odwracam do góry dnem i pozostawiam w tej pozycji do ostudzenia. Ostudzone i osuszone słoiki przenoszę do spiżarni.
Smacznego! :)
Subskrybuj:
Posty (Atom)



















